Vzhľadom k tomu, že bolo pozitívne testované jedno dieťa z 4. triedy, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Humennom nariadil prerušenie prevádzky v tejto triede do pondelka 21.2.2022 vrátane. Nástup detí do materskej školy je v utorok 22.2.2022.
Novinky
Zatvorená 4. trieda
Novinky v Edupage
Naša materská škola sa rozhodla zmodernizovať evidenciu poplatkov za školné a stravné. Začali sme ich evidovať cez systém Edupage. Rodičia sú tak po prihlásení do Edupage cez webstránku alebo prostredníctvom aplikácie na mobile informovaní o tom, akú sumu im zostáva zaplatiť, prípadne aký preplatok majú.
Ako každá novinka, aj táto potrebuje "vychytanie múch", veríme však, že čoskoro budete mať všetky informácie korektné a aktuálne. V prípade nezrovnalostí nás kontaktujte cez Edupage alebo na smssvetielko@gmail.com.
Ak nemáte prihlasovacie údaje, tiež nám to oznámte mailom, obratom ich dostanete.
Zdravá a chutná strava
Neoddeliteľnou súčasťou našej materskej školy je školská jedáleň. Dve kuchárky pod vedením vedúcej školskej jedálne chystajú denne pre malých papkáčov desiatu, obed a olovrant. Robia všetko, aby boli jedlá zdravé a výživné, ale aby sa zároveň trafili do chute detí. Na našej webovej stránke si môžete pozrieť vopred jedálny lístok. Uverejňujeme ho vždy najneskôr v piatok na nasledujúci týždeň.
Ak si chcete prácu zo stránkou zjednodušiť, nainštalujte si na Váš smartfón aplikáciu Edupage a prihláste sa do nej. Budete tak mať okamžite pod kontrolou nie len jedálny lístok, ale aj všetky novinky zo života škôlky či dôležité aktuálne informácie. K prihláseniu potrebujete svoj email a heslo, ktoré Vám, ktoré Vám systém zašle. Samozrejme, musíme poznať Vašu emailovú adresu. V prípade, že máte záujem sa do Edupage prihlásiť, zašlite nám prosím svoj mail (ak ho ešte nemáme) na smssvetielko@gmail.com.
Vtáky v zime
Spolu s deťmi sme si vyrobili krmítka pre vtáčikov. Pán školník nám pomohol nachystať krmítka a pravidelne nás zásobuje potravou pre vtáčiky.
Minimálne dobrý pocit, že sme pomohli drobným tvorom, ktoré by sa inak ocitli v nebezpečnej životnej situácii. Vtáčiky sú mimoriadne učenlivé a radi sa vracajú na miesto, kde je vždy dostatok potravy. Ich návštevy potom neprestanú aj s príchodom jari a leta, kedy nás za starostlivosť odmenia chytaním otravného hmyzu, čistením stromov a úžitkových rastlín od škodcov a svojou štebotavou prítomnosťou.
12
Zimné radovánky
Konečne nám nasnežilo, hurááááá! Doniesli sme klzáky, taniere, boby a vychutnali sme si prvú zimnú sánkovačku na blízkom kopci. Deti sa vyšantili dosýta na bielom snehu, ktorý sypala Perinbaba z oblakov. Späť do škôlky sme ich museli nalákať na chutný obed. A tie červené líčka! Tak snáď „ľadová zima“ dlho vydrží.
Takto dopadla naša sánkovačka, na ktorú si dodnes spomíname.
4
Zatvorená 2. trieda
Regionálny úrad verejného zdravotníctva Humenné dňom 18.1.2022 nariadil karanténne opatrenie v 2. triede našej materskej školy z dôvodu pozitívneho testu na COVID-19 jedného dieťaťa. Karanténa potrvá do 27.1.2022 vrátane. Dochádzka detí 2. triedy do materskej školy bude po túto dobu prerušená. V prípade skoršieho zrušenia karantény (negatívny PCR test u teraz pozitívneho dieťaťa po 5 dňoch) budeme rodičov vopred informovať.
PF 2022
Vianočné prianie
Vianočné pečenie perníkov
Keďže sa blížia Vianoce, tak ako naše mamičky, aj my sme sa pustili do pečenia medovníkov. Porozprávali sme sa o prichádzajúcich vianočných sviatkoch i o pečení medovníkov. Mohli sme sa teda pustiť do práce. Cesto sme si vyvaľkali a deti už s radosťou vykrajovali medovníkové figúrky. Aj teta kuchárka nám pomohla a do zlata upiekla medovníky. Všetky deti vyrábali medovníky s veľkou láskou a vložili do nich kus svojho srdiečka. Pri pečení sme spievali a počúvali vianočné pesničky.
Vo vianočnej pekárni
napečieme za pár dní
štrúdle, perníky aj veterníky
tu sa nezatvára pred nikým
vo vianočnej pekárni.
Na Vianoce napečieme
toľko, že to nepojeme
a preto dám aj vám - aj nám.
Ukážte mi svoje ruky!
Celé biele sú od múky.
Ak cesto miesiť chceš, tak hneď ich umyješ.
Vo vianočnej pekárni
napečieme za pár dní
štrúdle, perníky aj veterníky
tu sa nezatvára pred nikým
vo vianočnej pekárni
vo vianočnej pekárni.
Kde ten tajný recept máme
my si sami vymýšľame
tak pridaj ešte med - a hneď
Aby cesto pekne rástlo
pridaj múku, vajce, maslo
a nech to vonia.
12
Mikuláš v škôlke
Čo vlastne znamená 6. december? Pre mnohých dospelých len obyčajný klasický deň. Dúfame a veríme, že sa nájdu aj takí, čo pre nich 6. december znamená deň, kedy do každej rodiny zavíta Mikuláš. Najväčšiu radosť z toho majú určite detí. Veď koľkokrát za rok k ním príde Mikuláš a rozdá im do topánočiek, ktoré si pred tým, než išli spať, poriadne a dôkladne vyčistili, plno sladkosti? Vtedy vidieť v ich očkách samé hviezdičky a práve pri takýchto udalostiach si uvedomujeme, akí sme šťastní, že ich tu máme. Ale taktiež sa zamyslíme že nie všetky deti majú toľko šťastia, ako práve naše deti. Do našej škôlky zavítal Mikuláš. Pre každé dieťa našiel vo svojom veľkom batohu balíček sladkostí. Deti dostávali balíček plný sladkosti za básničku, riekanku, pesničku, tanček. Očká všetkých žiarili. Dokonca aj my, učiteľky, sme sa tešili na Mikuláša. A keďže sa u nás nenašli neposlušné deti, uhlie mohlo zostať vo vreci a každý dostal iba darček.
Týmto chceme ako kolektív materskej školy poďakovať kolektív našej pani zriaďovateľke Jane Fecurovej za milé prekvapenie v podobe darčeka.
4
Ruža šípová
Deti 4. triedy sme motivovali hádankou:
Sedia v kríčku drobné plody,
červené sťa rubíny.
Vsypem ich do vriacej vody,
je z nich čaj a chutí mi.Deti pozorne počúvali a uhádli, že v hádanke sa skrývajú šípky. Po prečítaní hádanky sme si vysvetlili pojem rubíny, ktoré niektoré z deti nepoznali. Popísali sme jeho farbu a prirovnali sme ho k výrazu drahokam, s ktorým sa už deti stretli. Ukázali sme deťom tácku, kde boli v miske nasypané šípky a konáriky s tŕňmi. Na stole sme nechali šípky, ktoré boli rozrezané a deti tak mohli uvidieť vnútro tohto plodu. V ňom deti uvideli veľa semienok, ktoré mali chĺpky. Niektoré z detí boli prekvapené. Pri pozorovaní šípok ich zaujala farebnosť, lesk a celkový vzhľad šípok. Pri tejto príležitosti sme si zopakovali dej rozprávky o Šípkovej Ruženke. Deti vedeli na základe rozprávky a prechádzky z prírody, že šípkový ker má tŕne s rád sa rozrastá.
Skupina pracovala pri stole s kresleným receptom. Na stole mali pripravené pomôcky( sušené šípky), valček na cesto, misku, džbán, podnos, kde šípky drvili valčekom. Išlo to celkom ľahko, šípky sme museli pod valčekom prikryť igelitom, aby nepadali na zem pod tlakom valčeka.
Po ukončení aktivity sa deti zhromaždili pri stole. Deti nasypali rozdrvené šípky a jabĺčka do džbánu( čajníka) z varného skla. Po zaliatí horúcou vodou deti mali možnosť pozorovať postupné zafarbovanie vody. S vodou na zaliatie čaju kvôli bezpečnosti narábala len pani učiteľka, deti pozorovali klesanie a pohyb semienok a kúskov šípok. Urobili sme si príjemné posedenie pri zdravom šípkovom a jabĺčkovom čajíku, ktorý všetkým veľmi chutil.
Deň materských škôl na Slovensku
Z iniciatívy Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu (SV OMEP) vznikla pred niekoľkými rokmi myšlienka usporiadať Deň materských škôl na Slovensku. Tento významný deň nielen pre materské školy, ale aj pre náš štát, sa každoročne organizuje 4. novembra. Naša materská škola sa zapojila ako každý rok do týchto osláv. Celý deň sa realizovali zaujímavé edukačné aktivity s využitím didaktických pomôcok, pri ktorých deti získavajú hravou formou nové vedomosti a zručnosti. Nezabudli sme však ani na pochod okolo škôlky. Aj touto športovou akciou pedagogický zamestnanci a deti dokázali, že materská škola nie je len hranie sa, ale aj cieľavedomá a zaujímavá výchova a vzdelávanie.
1
Jabĺčkový deň
21. októbra sme si v škôlke pripomenuli Svetový deň jabĺk. Pani kuchárka nám pripravila úžasné jedlá z jabĺk počas celého dňa. Jabĺčka sme ochutnávali a popri tom sme si spravili aktivity, kde deti, spievali, vyfarbovali, odtláčali, lepili, zapichovali do jabĺk špáradlá a používali digitálnu včielku BEE BOOT. Oboznámili sme deti, koľko vitamínov býva v jabĺčkach a prečo je ich dobré jesť. Videli sme jabĺčka veľké, malé, červené, zelené… Každá chuť bola iná a pritom každá niečím výnimočná.
8
Veselé tekvice
Pochmúrne počasie vládne dňu, lístie sa nám pletie pod nohy a my na seba postupne pridávame ďalšie vrstvy oblečenia. Zároveň sa vyžívame v jesennej výzdobe našej škôlky, ku ktorej patrí aj oslavu Halloweenu. Potešili sme nie len naše deti, ale aj rodičov, ktorí ocenil jesennú výzdobu.
2
Jesenné aktivity
V jeseni sú všetky farby semafora v jednom parku. Keď je park na jeseň farebný, život sa vrhá dopredu a spomaľuje sa. A keď sú súčasne rozsvietené všetky farby, jeseň prechádza do ďalšej etapy a lístie mení farby. Sú oranžové až na koniec červené. S deťmi sme si v parku zasúťažili a hrali sme sa pohybové hry. Sem tam ste mohli zbadať malého indiána, keď mali lístie za čiapkou a vyzerali úžasne. Z vychádzky sme sa do triedy vrátili plný zážitkov a doniesli sme kopec lístia, žaluďov, gaštanov, konárikov a šípky, ktoré použijeme pri kreslení a rôznych tvorivých hrách.
Dievčatá si zo šípok vyrábali náhrdelníky a chlapci z plastelíny vyrábali slimáčikov a tie dostali ako ulitu gaštan. Pomocou špáradiel sa gaštany zmenili v tvorivých rukách deti na pavúčikov a rôzne iné postavičky. Deti poznávali rôzne druhy stromov, napr. dub a gaštan. Jednotlivé listy prirovnávali k stromom. Z prírodnín, ktoré si deti priniesli z vychádzky, vyrábali rôzne výtvarné pomôcky. Tak aj môžeme rozprávať o krásach jesene, pretože z nej čosi máme uschované v našej škôlke.
Jesenné aktivity pokračovali aj na školskom dvore, kde deti pomáhali k skrášľovaniu školského dvora hrabaním a zberaním konárikov.
9
Čisté rúčky
Umývanie rúk môže byť zábava! V materskej škole sme pripravili pre deti zážitkové učenie ako správne umývať ruky. S deťmi sme si predviedli názornú ukážku, ako sa to robí. Vysvetlili sme deťom, aké je dôležité správne umývanie rúk, nakoľko s rukami všetko chytáme a na špinavých rukách sa prenášajú bacily a baktérie. Baktérie - odkiaľ sú? Všade majú adresu. Nebezpeční záškodnici, striehnu doma i na ulici. Na koberci, na hračkách, neumytých jabĺčkach. Skrývajú sa v špine rúk, cestujú na nohách múch. Nenájdeš ich celkom isto nikde tam, kde je čisto. S mydlom, vodou, už to viem, zakrátko ich premôžem. Bacily a baktérie, môžu spôsobiť rôzne choroby napríklad žltačku typu A, nazývanú aj chorobou špinavých rúk. Na záver si deti umývali, obkreslovali a vyfarbovali svoje rúčky. Každý už vie, ako si ma správne umývať rúčky a prečo je to také veľmi dôležité.
1
Náš dvor
Naša škôlka sa zapojila do projektu Recyklohry. Deti boli kreatívne a s pomocou učiteliek si vytvorili masky. Zoznámili sa z rôznymi druhmi zvieratiek - ovcou, kravou, býkom, psom, mačkou, kozou, či zajačikom. Spoznali zvieratká z farmy a ich dorozumievanie. Zvieratká sa dorozumievali svojou rečou: psíkovia havkali, mačičky mňaukali…. Všetko strážili psíkovia. Deti sa naučili, ktoré zvieratká na čo chováme, aký úžitok nám prinášajú. A nielen úžitok, ale aj potešenie a radosť. Hodina bola plná dorozumievania zvieracou rečou a zážitkov. Deti sa dozvedeli niektoré nové poznatky a svojimi postrehmi obohatili aj nás. Aj napriek tomu, že sme boli v škôlke, my sme boli na farme a videli a počuli sme všetky tie zvieratká. A možno sa niekedy na ozajstnú farmu aj dostaneme...
Vyrob si svoj telefón
Deti svoj ešte telefón nemajú, ale to neznamená, že sme si ho nemohli vyrobiť. V tejto úlohe sme sa spolu trošku zahrali, zaexperimentovali a s našou fantáziou vyrobili z téglikov domáce telefóny. Deťom sme rozdali tégliky a špagát a vytvorili dvojice. Aj s troškou našej pomoci sa tégliky premenili na telefóny a špagát na telefónny kábel. Radosť bola pozerať, ako dôležito zrazu deti telefonujú, komu volajú a čo rozprávajú. Snažíme sa deťom vysvetliť, kedy telefón používame a že slúži aj pre prípad núdze. Napríklad keď voláme číslo 112.
Dobrotkovo - hlasujte za nás
Naša škôlka sa zapojila do súťaže spoločnosti HYZA. Pri kúpe jej výrobkov môžete za nás hlasovať. Ako na to sa dozviete na internetovej stránke HYZA.
Veríme, že nám pomôžete vyhrať zaujímavé ceny, a môžete vyhrať aj vy. Súťaž už prebieha!
Šarkaniáda
Leto rýchlo ubehlo a prišla farebná jeseň. Trochu babie leto, trochu vetra a veľa farebných listov, gaštanov a mnoho tvorivého materiálu. Deti uvítali vlastnoručnú prípravu šarkanov, či už kreslením, lepením, strihaním a viazaním mašlí na chvost šarkana. Farbičky sa naháňali po výkresoch a každý jeden bol iný - veselý, usmievavý, roztopašný a šibal.
S troškou malej pomoci to deti krásne zvládli a nič nestálo v ceste púštaniu šarkanov. Radosť v detských očiach bola neskutočná. Kedže deti usilovne pracovali na príprave, každé dostalo odmenu v podobe medaily a samozrejme pohladenia. Strávili sme spolu opäť krásne chvíle.
6